Crossroads består af de tre passionerede musikere Peter Andersen på guitar og vokal, Jørgen Jensen på bas og Johnny Jensen på trommer. Sammen har de gennem mere end 10 år ladet sig inspirere af Eric Claptons rige musikalske arv, og de arbejder målrettet på at levere stemningsfulde og festlige koncerter.
En aften fyldt med klassiske Clapton-hitsBandet har sammensat en setliste, der spænder over Eric Claptons lange karriere og inkluderer klassikere som "Chance the World", "Tears in Heaven" og "Pretending". Disse numre, som ikke har været på setlisten i nogle år, er nu tilbage med fornyet energi.
Nyd tapas før koncertenFor gæster, der ønsker en fuldendt oplevelse, er der mulighed for at bestille tapas i forbindelse med billetsalget. Dørene åbner for tapasgæster kl. 18.00, og musikerne går på scenen kl. 19.30.
For mere information om Crossroads, kan du besøge deres hjemmeside og høre dem live: Crossroads-band hør dem live her
Praktisk information
Dato: Lørdag den 8. marts 2025
Tid: Kl. 19.30
Sted: Gallery ArtTour, Helsingørsgade 29, 3400 Hillerød
Entré: 150 kr
Målgruppe: Voksne
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her