Astronaut Andreas Mogensen åbner arrangementet med et fascinerende indblik i vores skrøbelige planet set fra rummet. Derefter tager naturfotograferne Helle & Uri Løvevild Golman os med ind i junglen og de dybe tågeskove, som de er kendt for at dokumentere i TV2-serien "Vores Vilde Verden".
Fra stjernerne til svampenes magiske universProfessor i astrofysik Anja C. Andersen vil sætte jorden i perspektiv i solsystemet, mens professor i bioteknologi Lene Lange udforsker svampenes magiske univers, hvor de mest utrolige ting finder sted.
Dyk ned i spækhuggernes verdenUdstillingschef og biolog Hanne Strager vil føre os ind i spækhuggernes verden og give os et indblik i deres sociale jagtmetoder. Afslutningsvis vil professor i anvendt filosofi Vincent Hendricks give os noget til eftertanke.
Arrangementet har et begrænset antal faste pladser, så det anbefales at sikre sig en plads i god tid. For mere information, besøg www.royalstage.dk.
Praktisk information
Dato: Mandag 17. marts 2025
Tid: Kl. 18:00
Sted: Royal Stage, Milnersvej 39, 3400 Hillerød
Entré: Entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her