Jazz og ballader på Slotssøen med Den lille Færge

dato

Fredag den 30. maj 2025 får du mulighed for at opleve en unik musikoplevelse på Slotssøen i Hillerød. Tag med Den lille Færge på en aftentur, hvor saxofonist Daniel Ørum vil fortrylle med sprøde toner og romantiske ballader, mens du nyder udsigten til Slot og Barokhave.

For dem, der elsker lyden af en saxofon og svingende jazz, er dette en begivenhed, man ikke må gå glip af. Den lille Færge inviterer til en hyggelig aften på Slotssøen, hvor musikken og den smukke udsigt går op i en højere enhed.

En stemningsfuld aften med musik og natur

Aftenen starter kl. 19.00, når færgen lægger fra kaj ved Torvet i Hillerød. Efter afgang vil færgen finde et roligt sted på søen, hvor ankeret kastes, og Daniel Ørum begynder sin optræden. Med saxofonen i hånden vil Ørum fylde luften med både romantiske ballader og jazzede rytmer, der passer perfekt til den idylliske setting.

Arrangementet er åbent for alle, og det er en oplagt mulighed for at nyde en aften i godt selskab med fantastisk musik og en smuk udsigt.

Praktisk information
Dato: Fredag den 30. maj 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Hillerød Torv, Torvet, 3400 Hillerød
Entré: 150 kr
Arrangør: Partrederiet Slotssøen



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut