Lær at mestre flødebollekunst på Frellsen Fabriksbutik

dato

Tag med til et spændende chokoladekursus i Hillerød, hvor du kan lære om chokolade, temperering og sprøjteteknik. Lørdag den 26. april 2025 kl. 10:15 åbner Frellsen Fabriksbutik dørene for en 1 1/2 times lærerig oplevelse, hvor voksne deltagere får mulighed for at skabe deres egne flødeboller.

Er du fascineret af chokolade og ønsker at lære kunsten at lave flødeboller? Så er dette kursus hos Frellsen Fabriksbutik noget for dig. Her vil du blive introduceret til chokoladens verden og lære om de grundlæggende teknikker som temperering og sprøjteteknik.

Kreativitet med flødeboller

Kurset byder på en unik mulighed for at lave dine egne flødeboller med både marcipan- og kiksebunde. Hver deltager vil få chancen for at kreere 5 flødeboller med marcipanbund og 5 med kiksebund.

Efter kurset kan du tage dine lækre kreationer med hjem i en smart Frellsen bæreemballage, så du kan dele dem med venner og familie.

Praktisk information

Dato: Lørdag den 26. april 2025
Tid: Kl. 10:15
Sted: Frellsen Fabriksbutik, Frejasvej 32, 3400 Hillerød
Entré: 300 kr
Målgruppe: Voksne
For yderligere information og booking, besøg vores hjemmeside på Frellsen.dk.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut